PsychoDietetyk

Psychodietetyka

Recepta na szczęście

Czym jest szczęście? Czy można ( i jak?) samemu wykreować własne szczęście?

Pojęcie szczęścia jest właściwie niedefiniowalne. Szczęście dla każdego znaczy coś innego. Psycholog powie, że szczęście, to emocja. Filozof, że to „życie zgodne z naturą”. Św. Augustyn, ze to poznanie Najwyższego, a przysłowiowy Kowalski, że to wygrana w totka.

Dla 15 –latka, wielkim szczęściem będzie mieć dziewczynę, dla 30 latka- mieć wiele dziewczyn i wymarzony samochód.
Czy można zatem stworzyć receptę na szczęście?

Naukowcy przeprowadzili badania – zadali grupie osób pytania odnośnie szczęścia. Pytali między innymi o to, czy badane osoby są szczęśliwe, w jakich okolicznościach bywają szczęśliwe itp. Następnie wydobyli cechy wspólne szczęśliwym ludziom.

Chcecie być szczęśliwi? Najpierw przeczytajcie, do jakich wniosków doszli naukowcy:

1. Szczęśliwi ludzie uważają, że mają los we własnych rękach. Uważają, że sami mają wpływ zarówno na swoje sukcesy jak i niepowodzenia.

2. Szczęśliwi ludzie równoważą obowiązki i przyjemności (jedne i drugie są w życiu ważne).

3. Szczęśliwi ludzie potrafią się odnaleźć pomiędzy tym co mają i tym co chcą mieć – pomiędzy własnymi możliwościami i oczekiwaniami od życia.

4. Szczęśliwi ludzie są kreatywni i ciekawi świata.

5. Szczęśliwi ludzie nie traktują szczęścia jak czegoś magicznego, ale czerpią radość z życia takim, jakie ono jest.

6. Szczęśliwi ludzie dbają o częste, pozytywne doświadczenia – przy czym decydująca jest tu częstotliwość, a nie intensywność doznań. Lepiej jest odczuwać codzienną radość z rzeczy małych, aniżeli wiecznie czekać na „wielkie szczęście”.

7. Szczęśliwi ludzie są realistami w oszacowywaniu swoich życiowych celów i możliwości. W zależności od oceny – albo ograniczają swoje oczekiwania, albo zwiększają wysiłki. Nadają swojej egzystencji pewien nadrzędny sens, w którym może ona przybiera różne formy np.: religijnej duchowości. Nie są wyłącznie zorientowani na czerpanie maksimum przyjemności w danym momencie ( nie są hedonistami), ale z drugiej strony, starają się nie odkładać czerpania radości z życia na później, żyją tu i teraz.

8. Szczęśliwi ludzie dbają o relacje międzyludzkie. Otrzymują wsparcie od przyjaciół i rodziny. Uważają, że inni ludzi ich szanują i lubią ( niezależnie od tego, czy odpowiada to prawdzie).

9. Szczęśliwi ludzie są raczej ekstrawertykami, optymistami i mają poczucie własnej wartości. Te „właściwości” są często uwarunkowane genetycznie, zwłaszcza jeśli chodzi o podatność do negatywnych odczuć. Zdolność do odczuwania szczęścia nie jest jednak dziedziczna , lecz każdy człowiek może sam ją w sobie rozwijać .

10. Ludzie doznają uczucia szczęścia przy posiłkach, rozmowach, kontaktach towarzyskich, uprawianiu sexu, zajmowaniu się hobby, uprawianiu sportu. Neutralne emocje towarzyszą : odpoczynkowi, pielęgnacji ciała, oglądaniu telewizji. Szczęście nie jest powiązane z chodzeniem do pracy, nauką i wykonywaniem prac domowych.

11. Obok przeżyć, które dają nam poczucie szczęścia, są i takie, które wywołują inne pozytywne uczucia, ze szczęściem spokrewnione, a które można by opisać mianem satysfakcji. Satysfakcję dają nam: znajomości, sex, hobby, uprawianie sportu, rozwój zawodowy, nauka i – jazda samochodem. Generalnie można powiedzieć, że satysfakcje daje nam aktywność – w trakcie i po jej zakończeniu. Uczucie satysfakcji nie powstaje w trakcie odpoczynku i oglądania telewizji.

12. Bogaci ludzie nie są bardziej szczęśliwi aniżeli przeciętni. Pieniądze mogą „dac szczęście” wyłącznie osobom bardzo biednym.

13. Inteligencja i fizyczne piękno również nie uszczęśliwiają. Kobieta mądra i piękna nie jest bardziej szczęśliwa od przeciętnej.

14. Ciężkie obrażenia ciała nie powodują, że człowiek do końca życia jest nieszczęśliwy. W takim przypadku mniej więcej po roku osiąga się „przeciętny” poziom szczęścia.

Teraz uwaga! Podajemy receptę na szczęście:

Każdy człowiek ma własną formułę szczęścia, ale na pewno przydadzą się następujące zalecenia:

1. Nie marnuj okazji do cieszenia się z życia każdego dnia. Delektuj się poranną kawą, ciesz się z każdego spotkania z przyjaciółmi, z uśmiechu dziecka, z pięknej pogody. Uwaga i pełna koncentracja na tym, co radosnego właśnie się dzieje , bez rozmyślania o czymś innym co „mogłoby się stać, gdyby….” powoduje satysfakcję z życia a następnie poczucie szczęścia.

2. Niech będą dla Ciebie priorytetem relacje z bliskimi ludźmi. Ludzie najczęściej i najbardziej intensywnie doznają poczucia szczęścia, wówczas kiedy są z innymi. Miłość, przyjaźń, znajomości są niezależnie od wieku najlepszym środkiem do osiągnięcia szczęścia.

3. Koncentruj się na tym, co ważne. W dzisiejszych czasach, w większości rozwiniętych krajów, każdy ma możliwości niemal natychmiastowego zaspokajania swoich potrzeb. Ten nieograniczony hedonizm powoduje, że ludzie borykają się z odwrotnym problemem: niezdolności odczuwania przyjemności z życia. Strategia brzmi: nie konsumuj na oślep, kontroluj w jaki sposób korzystasz z przyjemności, koncentruj się na tym co w życiu najważniejsze a dzięki temu unikniesz uczucia „przekarmienia” – kiedy nic Ci już nie smakuje.

4. Dawkuj odpowiednio pracę i czas wolny. Wykorzystywanie własnych talentów i zdolności prowadzi do satysfakcji i dumy z osiągnięć oraz powoduje wzrost poczucia własnej wartości.

5. Zachowuj się tak, jakbyś był szczęśliwy, a taki będziesz. Chodź uśmiechnięty, z wysoko uniesioną głową, patrz ludziom szczerze w oczy. Twoje zachowanie ma wpływ na emocje.

6. Pamiętaj, że szczęścia nie da się wymusić. Ćwicz zatem w spokoju i z wiarą w sukces.

Bycie szczęśliwym nie oznacza, że jest się opętanym jakąś wizją siebie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.5/10 (6 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Recepta na szczęście, 8.5 out of 10 based on 6 ratings

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>