PsychoDietetyk

Psychodietetyka

Grelina – czyli: Gre(m)liny rozrabiają

Pamiętacie amerykański film pod takim tytułem? O takich małych śmiesznych stworkach? Jeden z nich był bardzo miły i grzeczny a pozostałe doprowadzały miasto do ruiny.

Otóż Was do ruiny doprowadzic może hmmmm… stworek – hormonek (? ) – GRELINA – odpowiedzialna za regulację apetytu, zwększanie ilości spożywanej żywności, magazynowanie i wydatkowanie energii.

Poziom Greliny zależy od tego JAK CZĘSTO sie je. Im rzadziej jesz, tym poziom greliny wzrasta, a do Twojego mózgu wysyłane są sygnały : głodny, jestem głodny, jeeestem straaaaasznie głodny!

Aż w końcu – musisz pęknąc. I wówczas co robisz – RZUCASZ SIĘ NA JEDZENIE.

Dlatego głodówki i ścisły post ( poniżej 800 kilokalorii dziennie) powodują, że po ich zastosowaniu zjesz więcej, aniżeli przy częstych posiłkach, nie powodujących gwałtownego wzrostu greliny.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Komentarze

Komentarze w artykule: “Grelina – czyli: Gre(m)liny rozrabiają

 1. Jaj działa grelina? No w końcu ktoś w kilku zrozumiałych zdaniach napisał co to jest ta grelina. Sprawa jest prosta. Jest to dodatkowe potwierdzenie tezy, że należy jadac cześciej i w mniejszych ilościach. To spowoduje że grelina nie będzie stymulowała nadmiernego łaknienia. Proste i komunikatywne. Wkurza mnie jak na wielu stronach internetowych gdzie szukamy konkretnych porad pojawiają się informacje typu:

  „Grelina – jest dwudziesto ośmio -aminokwasowym białkiem … jako endogenny ligand Zawiera n-oktaacylową modyfikację na serynie w pozycji trzeciej…”

  Grelina po prostu nie będzie wzmacniała łaknienia, stymulowała do obfitszych, bardziej tłustych posiłków lub słodkich deserów po zakończeniu takiego obfitego posiłku, jeżeli wprowadzimy reguralne, bardziej częste, a mniejsze posiłki.

  Ja osobiscie wypracowałem metodę na eliminację chęci jedzenia deseru. Jest ona bardzo prosta. Natychmiast po obfitszym, lub bogatszym w tłuszcz posiłki ( staram sie tego unikać, ale nie zawsze wychodzi) myję od razu zęby. Wtedy nie mam już pozostałości smaku tych potraw i chęci na słodki deser. Grelina jak się pozna mechanizm jej działania nie musi byc grożna.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>