PsychoDietetyk

Psychodietetyka

Cieńki Bolek*

Zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego, wyraz „gruby” oznacza:

1.mający znaczny przekrój poprzeczny»
2. «mający określony przekrój poprzeczny, np. Deska gruba na półtora cala.»
3. «o dźwiękach, głosie: niski i przytłumiony»


4. «o ludziach: mający znaczną tuszę»
6. «o odzieży: ciepły»
7. «większy, niż można się było spodziewać»

A wyraz „chudy”:

1. bardzo szczupły»
2. «zawierający mało tłuszczu»
3. «nieurodzajny»
4. «cienki, lichy»
5. «skromny, nieobfity»
6. «biedny»
7. «zawierający mało jakichś ważnych składników»

Jeśli zaczniemy się przyglądać tym dwóm słowom bliżej, to dojdziemy do wniosku, że większość wolałaby mieć „grubą forsę” niż „chudą pensyjkę”. Gruby to „słusznej postury”, a chudy to „mizerny”. Gruby to ciepły, chudy to biedny, nędzny (chude paletko).

A zatem dlaczego, wiekszość znanych mi osób chce się OD-CHUDZIĆ a nie PO-GRUBIĆ?
Dlaczego określenie „gruby” wyłącznie w połączeniu z osobą ma negatywne znaczenie?

Kilka lat temu ( i kilkanaście kilogramów temu) ważyłam, przy wzroście 171 cm – 53 kg. I bardzo, ale to bardzo chciałam schudnąć do 50 kg. Uważałam, że okropnie gruba jestem i że MUSZĘ coś z tym zrobić.
Kiedy dzisiaj oglądam swoje zdjęcia z tamtego okresu to myślę sobie, ze nie wyglądałam dobrze. Nie wyglądałam dobrze nawet nie z tego powodu, że byłam „za chuda”, ale dlatego, że na każdym zdjęciu robiłam wszystko, żeby wyglądać szczuplej niż w rzeczywistości. Wciągałam policzki ( żeby było widać kości policzkowe), wciągałam WSZYSTKO, żeby było widać WSZYSTKIE kości. A i tak uważałam, że wyglądam źle. Źle czyli grubo.

Ostatnio, w Internecie czytałam o środku, który wspomagając odchudzanie ( ze względu na skład chemiczny) może być przyczyną śmierci. Do tego był komentarz dziewczyny : mogę umrzeć, bylebym w trumnie była chuda ( i kilka komentarzy innych osób W PEŁNI JĄ ROZUMIEJĄCYCH I POPIERAJĄCYCH) Gdzie jest zatem granica rozsądku?

Dlaczego ludzie nie martwią się, że są nieoczytani albo niekulturalni?

Wyobrażacie sobie takie porady w gazetach – jak uchodzić za osobę oczytaną?

W poniedziałek: przeczytaj przed pójściem do pracy streszczenie „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego. Powiedz współpracownikom, ze ten nowy student na praktyce, ma w sobie coś ( tu może być znaczący uśmiech) „z Roskolnikowa’. Ewentualnie możesz powiedzieć koleżance, która zaczytuje się Chmielewską, ze z kryminałów uznajesz jedynie „Zbrodnię i karę”.

Wtorek: Powiedz, że kiedy ostatnio byłeś w Dublinie ( sprawdź gdzie leży Dublin!!!), używałeś Ulissesa w charakterze przewodnika po mieście…

Środa: zobacz, który ze znanych pisarzy ma dziś urodziny ( Internet!!!!) i od niechcenia zapytaj współpracowników czy bardziej cenią jego dzieło X czy Y ( oczywiście wcześniej przeczytaj streszczenia w Internecie).

I tak dalej i tak dalej…

W pewnym sensie skutek takiego „poznawania literatury” będzie dokładnie taki sam, jak stosowania większości diet. Prędzej czy później dojdziesz do wniosku, że to GŁUPOTA. Oczywiście, że przy niektórych dietach możesz schudnąć – na jakiś czas. Oczywiście, że czytając streszczenia możesz uchodzić za osobę oczytaną… przez jakiś czas.

A zatem :

Pamiętaj, że o tym, czy powinnaś / powinieneś się odchudzać powinny decydować obiektywne standardy:
• Zalecenia lekarskie,
• BMI ( Body Mass Index),
• Obwód talii
• Badanie poziomu tkanki tłuszczowej.

1. Jeżeli masz dobre wyniki i dobrze się czujesz w swoim ciele, mając nawet kilka kilo za dużo, to nie odchudzaj się , tylko dlatego, że z jakiś tabel wynika, że powinnaś ważyć mniej.

2. Jeżeli masz dobre wyniki, mieścisz się we wszystkich tabelach a źle się czujesz i chcesz koniecznie schudnąć – to wynajdź sobie, jakiś inny problem. W przeciwnym wypadku, po krótkotrwałym sukcesie przyjdzie efekt jo-jo i będziesz mieć problem ….. bardziej rzeczywisty.

Natomiast zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku, a także wtedy, kiedy masz złe wyniki, jesteś
( obiektywnie) – otyła/otyły POWINNAŚ się zdrowo odżywiać.

* Cieńki Bolek – to nie, jak się niektórym może wydawać określenie Lecha Wałęsy z lat 80 ale synonim osoby bezradnej, słabej

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Cieńki Bolek*, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>